Rezultatele alegerilor pentru Parlamentul European 2019 după numărarea a 96.31% din voturi

Voturi România + Diaspora

Total voturi România + Diaspora: 9,330,178
Voturi numărate în Romania + Diaspora: 8,986,307 – 96.31%

sursă: Bogdan Bujdea – @thewindev / Code for Romania

PozitieNumeProcentVoturi
1PNL26.97%2,423,246.0
2PSD22.68%2,037,822.0
3USR-PLUS22.14%1,989,144.0
4PRO Romania6.48%582,083.0
5PMP5.76%517,253.0
6UDMR5.30%476,114.0
7ALDE4.14%371,803.0
8Peter Costea1.44%129,139.0
9George Simion1.28%114,698.0
10Gregoriana Tudoran1.11%99,772.0
11UNPR0.60%54,355.0
12PRO DEMO0.59%53,119.0
13PRU0.57%51,156.0
14PSR0.45%40,094.0
15PSDI0.29%26,272.0
16BUN0.23%20,237.0

Lasă un răspuns